Kapsejladskalender Fyn

 

Sejlads

Dato

Klub

Deltagere

Sejladsinfo

OK-jolle Stævne

13. april

Nyborg Sejlforening

Ranglistestævne OK-joller

www.okjolle.dk

OK-jolle Stævne

25. maj - 26. maj

Lundeborg Sejlklub

Ranglistestævne OK-joller

www.okjolle.dk

Singlehand Rundt i Øhavet

25. maj

Svendborg Sund Sejlklub

Kølbåde singlehand

www.sss.dk

Tåsinge Rundt

26. maj

Svendborg Sund Sejklub

DH Kølbåde + TUR

www.sss.dk

Classic Fyn Rundt

31. maj  –  2. juni

Kerteminde Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.kerteminde-sejlklub.dk

Sail Extreme

8. juni – 9. juni

Kerteminde Sejlklub                            

Joller

www.kerteminde-sejlklub.dk

Langeland Rundt i           2 etaper

9. – 10. juni

Rudkøbing Sejlklub

Kølbåde

www.rudkobingsejlklub.dk

Østersø Regatta

15. juni - 16. juni

Svendborg Amatør Sejlklub

DH + TUR + single/doublehanded + flerskrog

www.sva1.dk

Ærø Rundt

22. juni

Ærø Sejlforening

DH + TUR

jepsenlars@mail.dk

DM Folkebåde

28. juni – 30. juni

Faaborg Sejlklub

Folkebåde

www.faaborg-sejlklub.dk

DM for Wayfarer-joller

29. juni – 30. juni

Kerteminde Sejlklub

Wayfarer-joller

www.kerteminde-sejlklub.dk

E-Jolle EM Masters og Youth

11. juli – 20. juli

Faaborg Sejlklub

E-Joller

www.faaborg-sejlklub.dk

Henry Rasmussen Memorial Cup

31. august – 1. september

Troense Bådelaug

Star både

www.troense-baadelaug.dk

Svendborg  Classic Regatta

8. august– 10. august

Sejlklubberne i Svendborg

Klassiske både konstrueret før 1970

www.classicregatta.dk

Fynsmesterskab Rangliste for Folkebåde

17. august – 18. august

 

Kerteminde Sejlklub

 

Folkebåde

 

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Øhavet Rundt

31. august

Thurø Sejlklub

DH, TUR, Single- og Doublehanded samt flerskrog.

www.thuroesejlklub.dk

Skar Drej

7. september

Ballen Sejlklub

DH + TUR + flerskrog

www.sejlklubbas.dk

Tuco cup

7. september

Faaborg Sejlklub

DH og tur distance sejlads

www.faaborg-sejlklub.dk

Handicap 2019

8. september

Svendborg Amatør Sejlklub

TUR – Motorsejlere efter

Forhåndsrespit

www.sva1.dk

Sejlerskole Cup

14. september

Kerteminde Sejlklub

H-både

www.kerteminde-sejlklub.dk

OK-jolle stævne

21. september – 22. september

Svendborg Sund Sejlklub

Ranglistestævne

www.okjolle.dk

SILVERRUDDER CHALLENGE OF THE SEA 2019

19. september – 22. september

Svendborg Amatør Sejlklub

SINGELHANDED

www.silverrudder.com

DM for Europa joller

11. oktober – 13. oktober

Nyborg Sejlforening

Europa joller

www.nyborgsejlforening.dk