Bane - Gastebørs - Resultater

Bane og tidspunkt

Kapsejladsudvalget i Lundeborg Sejlklub står for planlægning og gennemførelse af klubbens onsdagssejladser.

Formålet er at komme ud på den blå hylde, at få øvet sømandsskab og bådhåndtering i hyggelig kappestrid med klubbens andre medlemmer.

Sejladserne afvikles i fartøjer af vidt forskellig type. Udvalget beslutter handikapsystem og afvikling iøvrigt. 

Aftensejladser foregår i 2021 onsdag aften i ugerne 19-26 og 31-38.

Sejladsen går på trekantbane med start- og mål-linie udfor Havnen. Linien passeres Nord-gående ved start og sydgående ved måltagning. Efter start går trekanten om mærke ved Stokkebæk Flak og ved Smørstakken eller omvendt i henhold til aftalt omsejlingsretning.

- Mødetid cirka 17.40 til skippermøde / fællesmøde og aftale om omsejlingsretning.

- Varselsskud 18.10 / Startskud 18.15

- Sejlads slut, dvs. seneste måltagning kl. 21.00

Mangler du gaster eller er du interesseret i at sejle som gast, så mød op eller skriv på opslagstavlen i klubhuset. 

Resultat skema: Aftenkapsejladser i Lundeborg Sejlklub 2021    
                       
Dato: 12/5 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049 1 27 30 87,50 91,79 1 31 47 3
Cleo Simon 1,005 1 37 25 97,42 97,90 1 37 54 4
Frigg Peter 1,065 1 13 15 73,25 78,01 1 18 1 2
Joint Finn 1,101 1 10 25 70,42 77,53 1 17 32 1
                       
Dato: 19/5 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049 1 45 47 105,78 110,97 1 50 58 4
Frigg Peter 1,065 1 20 29 80,48 85,71 1 25 43 1
Joint Finn 1,101 1 24 15 84,25 92,76 1 32 46 2
Rylen Torsten 1,006 2 7 45 127,75 128,52 2 8 31 5
Vita Peter 0,990 1 40 46 100,77 99,76 1 39 46 3
                       
Dato: 2/6 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049 1 31 2 91,03 95,49 1 35 30 5
Cleo Simon 1,005 1 35 21 95,35 95,83 1 35 50 6
Elektra Dennis/René 1,128       0,00 0,00 0 0 0            DNS
Emmely Lars 0,990       0,00 0,00 0 0 0            DNF
Frigg Peter 1,065 1 13 35 73,58 78,37 1 18 22 1
Joint Finn 1,101       0,00 0,00 0 0 0            DNS
Leda Thomas J 1,062 1 26 8 86,13 91,47 1 31 28 3
Rylen Torsten 1,006 1 31 58 91,97 92,52 1 32 31 4
Vita Peter 0,990       0,00 0,00 0 0 0            DNF
Xanadu Henrik 1,241 1 10 26 70,43 87,41 1 27 24 2
                       
Dato: 9/6 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049 1 57 31 117,52 123,27 2 3 16 3
Frigg Peter 1,065 1 51 21 111,35 118,59 1 58 35 1
Joint Finn 1,101 1 50 52 110,87 122,06 2 2 4 2
Leda Thomas J 1,062 1 59 6 119,10 126,48 2 6 29 4
Vita Peter 0,990 2 8 27 128,45 127,17 2 7 10 5
Xanadu Henrik 1,241 1 44 0 104,00 129,06 2 9 4 6
                       
Dato: 16/6 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049 1 23 58 83,97 88,08 1 28 5 5
Emmely Lars 0,990 1 43 57 103,95 102,91 1 42 55 7
Frigg Peter 1,065 1 17 35 77,58 82,63 1 22 38 1
Joint Finn 1,101 1 16 43 76,72 84,47 1 24 28 3
Leda Thomas J 1,062 1 18 44 78,73 83,61 1 23 37 2
Rylen Torsten 1,006 1 26 50 86,83 87,35 1 27 21 4
Xanadu Henrik 1,241 1 13 35 73,58 91,32 1 31 19 6
                       
Dato: 30/6 DH-TCC registreret   korrigeret   Placering
Azur Michael 1,049                            DNF
Cleo Simon 1,005 1 18 50 78,83 79,23 1 19 14 3
Frigg Peter 1,065 1 7 33 67,55 71,94 1 11 56 1
Leda Thomas J 1,062 1 17 17 77,28 82,07 1 22 4 4
Xanadu Henrik 1,241 0 58 18 58,30 72,35 1 12 21 2